Samsung kunne endelig annoncere Galaxy A54 og A34 den 15. marts

Både Galaxy A54 og Galaxy A34 har været rygtet, lækket og spekuleret over i flere måneder på dette tidspunkt, og alligevel er ingen af enhederne officielle. Det kan endelig ændre sig senere på måneden.

Ifølge den fremtrædende (og produktive) lækker @OnLeaks siger en “ganske pålidelig kilde” at de to enheder vil blive afsløret den 15. marts. Det er på nuværende tidspunkt uklart, om Samsung vil afholde en begivenhed til lejligheden eller blot udsende en pressemeddelelse og ikke mere. Førstnævnte kan dog være mere passende, da A5x-serien er Samsungs bedst sælgende.

Ifølge tidligere lækager vil Galaxy A54 have en 6,4-tommer 120 Hz AMOLED-skærm, Exynos 1380 SoC, op til 8 GB RAM og 256 GB lagerplads, et 50 MP f/1.8 hovedkamera, et 12 MP f/2.2 ultrabred, et 5 MP makrokamera, en 32 MP selfiesnapper og et 5.000 mAh batteri med 25W opladningsunderstøttelse. Den vil være IP67-certificeret og har stadig et 3,5 mm hovedtelefonstik.

Det rygtes, at Galaxy A34 kommer med en 6,6-tommer 120 Hz AMOLED-skærm, MediaTek Dimensity 1080 SoC, op til 8 GB RAM og 256 GB lagerplads, et 48 MP f/1.8 hovedkamera, et 5 MP makrokamera, en dybde sensor og en 13 MP selfie. Batterimæssigt er den identisk med sin søskende og kan prale af et 5.000 mAh-batteri, der oplades med op til 25W. Begge enheder leveres med Android 13 forudinstalleret under Samsungs One UI 5.

About Anders Buhl 976 Articles
Anders Buhl er manden bag Tech Til Alle. Anders har en baggrund i kommunikation og har derudover tidligere arbejdet med Apple-produkter. Han har en stor interesse inden for mange områder af teknologi og har skrevet om tech og forbrugerelektronik i mange år.

Be the first to comment

Leave a Reply

Din email adresse vil ikke blive vist offentligt.




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.